Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία | Forum | Gallery | 'Υμνος
Αρχική σελίδα » Νέα συμμετοχή του Τζαβέλλα στην Ελπίδων

Νέα συμμετοχή του Τζαβέλλα στην Ελπίδων

Παρασκευή, 08/06/2007

Τη δεύτερη συμμετοχή του σε επίσημο αγώνα της Εθνικής Ελπίδων είχε ο Γιώργος Τζαβέλλας. Ο 19χρονος παίκτης του ΑΟ Κέρκυρα αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο του εκτός έδρας αγώνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με αντίπαλο την Κροατία, που διεξήχθη την Τετάρτη στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2009 (κάτω των 21 ετών). Η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Κροατίας με σκορ 3-2. Η ελληνική ομάδα μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Αραβίδη, όμως οι Κροάτες αφού είχαν δοκάρι στο 11ο λεπτό σε κεφαλιά του Γκάμπριτς, ισοφάρισαν στο 25ο με δυνατό σουτ του Ιλίσεβιτς έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι στο 40ό σε σουτ του Λόβρεν, και στο 60ό οι Κροάτες πήραν προβάδισμα στο σκορ (2-1) με κοντινό πλασέ από τον Ιλίσεβιτς και πάλι. Στο 69ο λεπτό η Εθνική μας είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Αραβίδη, όμως στο 83ο ο Μπούσιτς έκανε το 3-1. Τέλος, στο 90ό ο Πετρόπουλος με πλασέ μείωσε στο τελικό 3-2. Ο Πορτογάλος διαιτητής Μανουέλ Ζόρζε Νέβες Μορέιρα «κιτρίνησε» τους Μπέκοβιτς, Γκλάβινα, Βίντα, Ρίκα, Τζαβέλλα, Πάμιτς. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ ΚΡΟΑΤΙΑΣ: Λόντσαριτς, Βίντα, Γκλάβινα (46ο Πάμιτς), Ντίνιαρ, Ιπσα, Λόβρεν, Τάντιτς (57ο Κούκετς), Ιλίσεβιτς, Μπούσιτς, Μπέγκοβιτς, Γκάμπριτς (46ο Ρουκάβινα) ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ: Κασμερίδης, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Γκαλίτσιος, Τριποτσέρης, Ρίκα, Μάκος, Κυβελίδης (64ο Πλουσής), Χριστοδουλόπουλος, Αραβίδης (75ο Πετρόπουλος, Κονέ (70ο Κοιλιάρας). Ο Γιώργος Τζαβέλλας έχει αγωνιστεί και στα δύο ματς της Εθνικής Ελπίδων για τα προκριματικά, χωρίς να έχει χάσει ούτε λεπτό, και μάλιστα ο νεαρός ποδοσφαιριστής αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και στα δύο παιχνίδια (με Αζερμπαϊτζάν και Κροατία). Μέχρι τώρα ο Τζαβέλλας έχει φορέσει εννέα φορές το εθνόσημο, σε αγώνες της Ελπίδων. Πιο συγκεκριμένα: 2006 (Φιλικό): ΕΛΛΑΔΑ - ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ 0-0 18/10/2006 (Φιλικό): ΕΛΛΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 0-0 6/2/2007 (Φιλικό): ΕΛΛΑΔΑ - ΑΛΒΑΝΙΑ 3-1 27/3/2007 (Φιλικό): ΕΛΛΑΔΑ ΔΑΝΙΑ 2-1 4/5/2007 (Φιλικό): ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΕΛΛΑΔΑ 2-1 20/5/2007 (Φιλικό): ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΕΛΛΑΔΑ 1-0 22/5/2007 (Φιλικό): ΠΑΟΚ - ΕΛΛΑΔΑ 1-2 2/6/2007 (Προκριματικά Ευρωπ. Πρωτ/τος): ΕΛΛΑΔΑ – ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ 4-1 6/6/2007 (Προκριματικά Ευρωπ. Πρωτ/τος): ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2. Χρήστος Γραμμένος