Αρχική σελίδα » ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 2-1: Τα παραλειπόμενα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 2-1: Τα παραλειπόμενα

© Σ.Καταπόδης

Σχετικοί αγώνες
Καλαμάτα - Α.Ο. Κέρκυρα 2-1
Β' Εθνική 2007-2008/20η αγ. 19/03/2008

Κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του τον ΑΟ Κέρκυρα, αγωνίστηκε ο Γιώργος Σουλογάνης. Μάλιστα, ο 32χρονος τερματοφύλακας (ο οποίος αποχώρησε από τους «Φαίακες» στα τέλη του Γενάρη) είχε σήμερα πολύ καλή απόδοση.

Επτά (7) οπαδοί της κερκυραϊκής ομάδας βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Καλαμάτας, οι οποίοι κάθισαν στη θύρα 4 του γηπέδου και ανάρτησαν και πανό. Στην εξέδρα ήταν και ο μεγαλομέτοχος του ΑΟΚ, Σπύρος Καλογιάννης.

Έξαλλοι με τον Φαμπρίς Ρεπερνέ ήταν οι άνθρωποι του ΑΟ Κέρκυρα, για την αποβολή του λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας την ομάδα με δέκα παίκτες. Θεωρούσαν πως ο Γάλλος θα έπρεπε να ήταν περισσότερο προσεκτικός, αφού είχε ήδη μία κάρτα, από το 9ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι εάν δεν αποβάλλονταν ο Ρεπερνέ, με την πρώτη κίτρινη που είχε πάρει είχε συμπληρώσει τέσσερις κάρτες και θα έχανε κάποιο από τα επόμενα τέσσερα ματς.

Μετά, λοιπόν, από τη σημερινή του αποβολή, ο Ρεπερνέ δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί στο επόμενο παιχνίδι των «κυανέρυθρων», με τον ΑΣΚ Ολυμπιακό Βόλου, τη Δευτέρα. Από αυτό τον αγώνα θα απουσιάσει και ο Στέφανος Σιόντης, που έχει συμπληρώσει τέσσερις κάρτες.

Μετά το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή, οι ποδοσφαιριστές του ΑΟΚ αποχώρησαν σκυθρωποί από τον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια στιγμή, ο Αλέξης Αλεξανδρής και ο Σπύρος Καλογιάννης έδειχναν πολύ προβληματισμένοι…

Ο ΑΟ Κέρκυρα έχασε στην Καλαμάτα ύστερα από 15 ολόκληρα χρόνια. Η προηγούμενη ήττα των «Φαιάκων» από τη «Μαύρη Θύελλα» ήταν τη σαιζόν 1992-1993 (το Σάββατο 22/5/1993), για το Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής (το σκορ Καλαμάτα - ΑΟΚ 6-2).

Επίσης, για πρώτη φορά η κερκυραϊκή ομάδα γνωρίζει την ήττα με διαιτητή τον Κώστα Παπασταμάτη. Στα προηγούμενα τέσσερα ματς του ΑΟΚ με διαιτητή τον Αθηναίο, οι «κυανέρυθροι» είχαν δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Το www.aokerkyra.com ευχαριστεί για τη βοήθεια στη δημοσιογραφική κάλυψη του αγώνα τον δημοσιογράφο της Καλαμάτας, Νίκο Μπαλόπουλο