Αρχική σελίδα » ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΟΚ 2-1: Οι δηλώσεις των προπονητών

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΟΚ 2-1: Οι δηλώσεις των προπονητών

Σχετικοί αγώνες
Π.Α.Σ. Γιάννενα - Κέρκυρα 2-1
SuperLeague 2011 - 2012/5η αγ. 02/10/2011

Την άποψη ότι το αποτέλεσμα στους «Ζωσιμάδες» αδικεί τον ΑΟ Κέρκυρα, εξέφρασε ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς, ο οποίος ευελπιστεί ότι η καλή εμφάνιση της ομάδας του θα τη βοηθήσει στη συνέχεια, στον ψυχολογικό τομέα.

Σε δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι Nova Sports, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ο τεχνικός των «Φαιάκων» ανέφερε τα εξής:
«Πιστεύω πως με αυτή την εμφάνιση μας αδικεί το αποτέλεσμα. Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, αλλά μετά ήμασταν καλοί. Είχαμε κυκλοφορία, ρυθμό, κάναμε φάσεις και ισοφαρίσαμε. Όμως, μετά δεχθήκαμε ένα δεύτερο γκολ που νομίζω ότι ήταν πολύ αστείο. Ήμασταν αρκετά καλοί και βοήθησαν οι αλλαγές που έγιναν. Κάναμε φάσεις, αλλά μας αδικεί το αποτέλεσμα. Μπορεί να μας ανέβει η ψυχολογία με την εμφάνιση, όμως αν δεν παίρνεις βαθμούς, είναι δύσκολα τα πράγματα. Στο αμυντικό κομμάτι κινδυνέψαμε στις αρχές του αγώνα και στη φάση του δεύτερου γκολ. Χρειάζεται μεγαλύτερη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα. Όμως, μετά βελτιωθήκαμε, κάναμε φάσεις στη συνέχεια και θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, αλλά όχι από το αποτέλεσμα».

Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, οι δηλώσεις του Μαυροβούνιου προπονητή κινήθηκαν στο ίδιο μήκος κύματος, καθώς επεσήμανε:
«Το αποτέλεσμα μας αδικεί βάσει της εμφάνισης που κάναμε. Έπρεπε να πάρουμε ένα βαθμό ή να κερδίσουμε. Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, δεχτήκαμε γρήγορο γκολ, αλλά είχαμε καλή κυκλοφορία, δημιουργήσαμε φάσεις, ισοφαρίσαμε και θεωρώ ότι δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ χωρίς συγκέντρωση σε μια στημένη φάση. Μετά ήμασταν καλοί στο γήπεδο, απλά μας έλειπε το γκολ».

Για την κατάσταση που βρίσκεται ο ΑΟ Κέρκυρα μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές, ο Μπάντοβιτς τόνισε:
«Είμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά μετά τη σημερινή εμφάνιση μπορούμε να ελπίζουμε στο καλύτερο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας που αντέδρασαν σωστά. Στα προηγούμενα δύο παιχνίδια που χάσαμε δεν ήμασταν καλοί. Αλλά σήμερα αντιδράσαμε γρήγορα, ο αντίπαλος δεν μπορούσε να βρει λύσεις, παίξαμε καλά και έτσι θέλω να παίζουμε πάντα είτε είμαστε μπροστά, είτε πίσω στο σκορ».

Περνάμε στα λεγόμενα του αντίπαλου προπονητή. Ο χαρακτήρας της ομάδας είναι αυτός που έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα τη νίκη επί του ΑΟ Κέρκυρα, σύμφωνα με τον Στεφάν Ντεμόλ. Ο οποίος δεν μπορούσε να εξηγήσει την κακή εικόνα της ομάδας του μετά το 30ό λεπτό, την οποία χαρακτήρισε ως τη χειρότερη φετινή. Ωστόσο, είπε ότι συνολικά στον ΠΑΣ μπορούν να είναι περήφανοι για τις εμφανίσεις στις πρώτες 5 αγωνιστικές.

Μιλώντας στο Nova Sports, μόλις τελείωσε το παιχνίδι, ο τεχνικός του Γιαννιώτικου συλλόγου ανέφερε τα εξής:
«Παίξαμε πολύ - πολύ καλά στο πρώτο ημίωρο και είχαμε ευκαιρίες να προηγούμαστε με 3-0 στο 30'. Μετά η Κέρκυρα σα να ξύπνησε και είχαμε δυσκολίες μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ενώ το ίδιο έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο, με πολλές δυσκολίες. Στο τέλος η νίκη ήρθε περισσότερο λόγω χαρακτήρα και όχι λόγω καλού ποδοσφαίρου. Δεν ξέρω τα αίτια της κακής απόδοσης, θα ξαναδώ το ματς για να βρω τα αίτια. Είχαμε δει την Κέρκυρα, την είχαμε αναλύσει, παίζει καλό ποδόσφαιρο, θέλει να παίζει επιθετικά αλλά δεν ήταν καλή στην άμυνα στους τελευταίους δύο αγώνες. Είχαμε κάνει καλή ανάλυση. Με εξαίρεση το πρώτο ημίωρο, το υπόλοιπο μπορεί να θεωρηθεί το χειρότερο παιχνίδι που έχουμε κάνει ως τώρα. Ωστόσο, γενικά, μπορούμε να είμαστε περήφανοι για την απόδοσή μας στα πρώτα πέντε ματς».

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Ντεμόλ ενημέρωσε ότι θα αναχωρήσει άμεσα για το Βέλγιο για προσωπικούς λόγους και πρόσθεσε:
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Το ποδόσφαιρο είναι όμορφο αλλά και δύσκολο. Τα πρώτα 30 λεπτά μπορούσαμε να κάνουμε το σκορ αν όχι 3-0 αλλά 2-0. Μετά το πρώτο μισάωρο δεν μπορώ να καταλάβω τι να συνέβη, αλλά πριν όλα δούλεψαν καλά και βγήκαν τα πράγματα που θέλαμε να κάνουμε.
Προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο με αλλαγές να δώσουμε νέο αίμα στην ομάδα. Το γκολ που πετύχαμε ήταν γκολ χαρακτήρα παρά της ποιότητας στο γήπεδο. Ήμασταν τυχεροί σε 2-3 περιπτώσεις που δεν δεχτήκαμε την ισοφάριση. Κάναμε μισή ώρα καλού ποδοσφαίρου, μία ώρα κακού και πήραμε το αποτέλεσμα. Συμβαίνει να παίζεις καλά και να μη κερδίζεις αλλά στο ματς αυτό συνέβη το αντίθετο».